Akıllı (Trifokal) Mercekler

Akıllı (Trifokal) mercekler hem yakın, hem orta hem de uzak mesafe görüşünü aynı anda sağlayan, yakın ve uzak gözlüklere olan bağımlılığı minimize eden göz içi merceklerdir. Bu lensler kendi yapısal özelliği olarak birden fazla odak yetisine sahip olan merceklerdir. Böylece hastaların hem uzak hem de yakın gözlük kullanmalarına gerek kalmaz. Yakın gözlüğe olan bağımlılığı minimize eder. Bu merceklerin bir diğer avantajı ise katarakt operasyonu geçirecek hastalarda aynı seansta hem kataraktı yok etmesi hem de yakın, orta ve uzak görme problemini çözmesidir. Bu operasyonun uygulanmasında hasta beklentileri ve yaşam tarzı dikkate alınarak uygun şekilde değerlendirilmelidir. Gerekli testlerden sonra hastanın göz yapısının, pupil boyutları gibi parametrelerin değerlendirilip operasyona uygunluğu saptanmalıdır.

Akıllı (Trifokal) Mercekler Hangi Hastalara Uygulanabilir?
Kataraktı olan hastaların hemen hemen tamamına uygulanabilir. Aynı zamanda excimer laser ameliyatlarına uygun olmayan yüksek hipermetrop ya da miyop hastalara da uygulanabilmektedir.

Katarakt Hastaları İçin Öneriler
Bu hayat boyu tek bir ameliyat olacağı için hastaların ameliyat sonrasındaki beklentilerini cerrahlarıyla mutlaka konuşmaları gerekir. Örneğin araba kullanan bir hasta sadece uzak düzeltmeyi yapan bir mercek seçerse araba kullanırken panelleri ve hız göstergelerini göremeyeceği için rahatsız olacaktır. Hasta ressam, şoför, müzisyen ya da ev hanımları ise yine orta ve yakın mesafede görüş zorluğu hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyecektir. Sonuç olarak hastaların kitap okuma, el işi yapma alışkanlıkları, meslekleri, bilgisayar kullanma alışkanlıkları, sosyal faaliyetleri çok değerlidir. Ameliyat öncesi cerrahları ile bunların mutlaka konuşularak nasıl bir görüş elde edileceği hakkında bilgi alınması gerekmektedir.

 

Son düzenleme 19 Eylül 2019 tarihinde yapılmıştır.