Katarakt Tedavisi

Katarakt Nedir?

Katarakt, göz sorunlarının en yaygın görülen şeklidir. Sağlıklı bir gözde lens saydamdır, ışınların doğrudan retinaya ulaşmasını sağlar. Keskin ve net bir görüntü oluşturur. Katarakt, lensin görmeyi engelleyecek şekilde opaklaşması yada sislenmesidir. Daha çok ışının göz içine girmesi engellendiği için bu durum görmede azalmaya neden olur. Sanki kirli bir camdan dışarıya bakar gibi objelerin netliği ve renkleri net seçilemez. Gözdeki doğal lensin opaklaşması devam eden bir süreçtir.

Kataraktın Belirtileri Nelerdir?

 • Görmede yavaş yavaş azalma
 • Işığa hassasiyet, kamaşma
 • Çift görme
 • Okuma zorluğu
 • Sonradan ortaya çıkan miyopi
 • Renklerin soluklaşması ve sararması

 

Kudret-goz-katarakt-hastalik-tedavi-yontem-basari-saglik

Kataraktın tedavisi bugün için ancak ameliyatla mümkün olmaktadır. Modern tekniklerin gelişimi ile günümüzde katarakt ameliyatı iğnesiz, narkozsuz ve hastanede yatmadan yapılabilmektedir. Ameliyatla saydamlığını yitirmiş merceğiniz alınmakta, onun yerine numarası hesaplanmış yapay göz içi lensi (IOL) konulmaktadır.

 

katar01

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Günlük yaşantınızı olumsuz etkilemeye başlayan görme azalması, kamaşma ya da iki göz arasında görme farkı Katarakt ameliyatının zamanının geldiğini gösterir. Katarakt gelişiminin durdurulması ya da geriye döndürülmesi tıbbi tedavi ile mümkün değildir. Katarakt tedavisinde uygulanacak tek tedavi yöntemi cerrahidir. Katarakt olan mevcut lens göz içinden alınarak yerine saydam mercek yerleştirilir. Katarakt operasyonunda eskiden dikişli yöntem kullanılıyordu. Artık günümüzde Katarakt operasyonları için modern yöntemler geliştirildi. Fakoemülsifikasyon denilen en modern Katarakt cerrahisi yönteminde korneadan çok kısa bir kesiden göz içine girilerek ultrason enerjisi ile lens çok minik parçalara ayrılarak vakumla çekilmektedir. Bu küçük kesi yerinden göz içine katlanabilir mercek yerleştirildikten sonra dikişsiz bir şekilde operasyon tamamlanmaktadır. Fakoemülsifikasyon yöntemi, geniş bir kesi olmadığı ve kapalı sistemde çalışıldığı için erken dönemde görme düzeyini artıran oldukça güvenli komplikasyonu çok az olan bir yöntemdir. Katarakt Cerrahisinde standart olarak lokal anestezi uygulanmaktadır. Gözünüz uyuşturulduğu için Katarakt operasyonu sırasında bir şey hissetmeyeceksiniz, belki gözünüze hafif dokunmaları hissedebilirsiniz. Katarakt operasyonu, Katarakt tipine göre, yaklaşık 5-10 dakika kadar sürmektedir. Bu süre içerisinde başınızı yada gözünüzü hareket ettirmemeniz gerekmektedir. Katarakt cerrahisi sırasında standart olarak nabız ve tansiyon değerleriniz monitorize edilmektedir. Doktorunuz ile Katarakt operasyonu sırasında her an iletişim halinde olabilirsiniz.

Katarakt Operasyonundan Sonra İkinci Defa Katarakt Gelişebilir mi ?
Katarakt gelişen lensiniz tamamen göz içinden alındığı için ikinci defa Katarakt gelişimi kesinlikle söz konusu değildir. Katarakt operasyonu sırasında Katarakt olan lens alındıktan sonra ince bir zar içine mercek yerleştirilir. İşte bu ince zar tabakası Katarakt operasyonu sonrası dönemlerde kalınlaşabilir. Bu durum Katarakt operasyonunun gidişi ile ya da operasyon sırasında meydana gelen komplikasyon ile ilişkili değildir. Merceğin yerinde durmasını sağlayan zarın beyazlaşması yapısal olarak her gözde meydana gelebilir. Buna İkincil Katarakt diyoruz. Böyle bir durumda tedavi ameliyat değildir. Saniyeler içerisinde biten laser (YAG laser) uygulaması ile İkincil Katarakt tedavi edilebilir.

Katarakt Operasyonu Öncesi ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler !

 • Katarakt derecesine göre Aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçlar Katarakt ameliyatından 3 gün önce kesilmelidir.
 • Katarakt ameliyat sabahı kahvaltı edilebilir ancak çok ağır olmamalıdır.
 • Diyabet, hipertansiyon, astım gibi sistemik hastalıklar için kullanılan ilaçlar Katarakt ameliyatı günü kesilmemelidir. İnsülin dozuna, oral antidiabetik tedaviye, diyete uymaya her zamanki gibi devam edilmelidir. Katarakt ameliyatı günü sistemik olarak kullandığınız ilaçlarınızı yanınızda getirmenizde fayda vardır.
 • Katarakt ameliyatı günü yüz iyice yıkanmalıdır ve makyaj yapmaktan, losyon ve parfüm kullanmaktan kaçınılmalıdır.
 • Katarakt ameliyatı sırasında üzerinizdeki kıyafetler değiştirilecektir, sterilite açısından size verilen ameliyat kıyafetleri giyilecektir.
 • Katarakt ameliyatı bittikten kısa bir süre sonra evinize dönebilirsiniz doktorunuz sizi ilk 36 saat içinde kontrole çağıracaktır. Eve yalnız dönülmemesi, araba kullanılmamasında fayda vardır.
 • Damla konulmadan önce eller iyice yıkanmalıdır.
 • Katarakt ameliyatı sonrası doktorunuz size 2 farklı damla kullanmanızı önerdiyse, her iki damla aynı anda damlatılmamalıdır. Birinci damladan 15 dakika sonra diğer damla konulmalıdır.
 • Damla konulmadan önce şişenin çalkalanmasında fayda vardır.
 • Damla koyarken yukarıya doğru bakılıp alt kapağınızı aşağıya doğru çekerek göz kapağının içine doğru, damlanın ucu göze değdirilmeden konulmalıdır.
 • Damlalara gündüz boyunca devam edilmelidir, gece uyurken kalkıp damla konulmasına gerek yoktur.
 • Size ek olarak bir şey söylenmediyse damlalarınızı 15 gün boyunca, size verilen saat tablosuna uygun olarak kullanmanız yeterli olacaktır.

 

Katarakt Ameliyatı Sonrasında Hastaların Yakın ve Uzak Gözlüklerinden Tamamen Kurtulma Şansları Var mıdır?

Evet kesinlikle vardır. Göz merceğinde eskiden beri süre gelen standart olarak uzağı gösteren mercekler varken, son yıllarda ortaya çıkan Akıllı (Trifokal) mercekler ile hem uzağı hem yakını hem de orta mesafeyi görmeyi sağlayan özellikli mercekler çıkmıştır. Yani Katarakt ameliyatında seçilen merceğe bağlı olarak hasta sonraki yaşantısını tamamen gözlüksüz olarak geçirebilir.


Akıllı (Trifokal) Mercekler

Akıllı (Trifokal) mercekler hem yakın, hem orta hem de uzak mesafe görüşünü aynı anda sağlayan, yakın ve uzak gözlüklere olan bağımlılığı minimize eden göz içi merceklerdir. Bu lensler kendi yapısal özelliği olarak birden fazla odak yetisine sahip olan merceklerdir. Böylece hastaların hem uzak hem de yakın gözlük kullanmalarına gerek kalmaz. Yakın gözlüğe olan bağımlılığı minimize eder. Bu merceklerin bir diğer avantajı ise katarakt operasyonu geçirecek hastalarda aynı seansta hem kataraktı yok etmesi hem de yakın, orta ve uzak görme problemini çözmesidir. Bu operasyonun uygulanmasında hasta beklentileri ve yaşam tarzı dikkate alınarak uygun şekilde değerlendirilmelidir. Gerekli testlerden sonra hastanın göz yapısının, pupil boyutları gibi parametrelerin değerlendirilip operasyona uygunluğu saptanmalıdır.

Akıllı (Trifokal) Mercekler Hangi Hastalara Uygulanabilir?
Kataraktı olan hastaların hemen hemen tamamına uygulanabilir. Aynı zamanda excimer laser ameliyatlarına uygun olmayan yüksek hipermetrop ya da miyop hastalara da uygulanabilmektedir.

Katarakt Hastaları İçin Öneriler
Bu hayat boyu tek bir ameliyat olacağı için hastaların ameliyat sonrasındaki beklentilerini cerrahlarıyla mutlaka konuşmaları gerekir. Örneğin araba kullanan bir hasta sadece uzak düzeltmeyi yapan bir mercek seçerse araba kullanırken panelleri ve hız göstergelerini göremeyeceği için rahatsız olacaktır. Hasta ressam, şoför, müzisyen ya da ev hanımları ise yine orta ve yakın mesafede görüş zorluğu hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyecektir. Sonuç olarak hastaların kitap okuma, el işi yapma alışkanlıkları, meslekleri, bilgisayar kullanma alışkanlıkları, sosyal faaliyetleri çok değerlidir. Ameliyat öncesi cerrahları ile bunların mutlaka konuşularak nasıl bir görüş elde edileceği hakkında bilgi alınması gerekmektedir.

 

Son düzenleme 19 Eylül 2019 tarihinde yapılmıştır.