Sıkça Sorulan Sorular

Glokomun sebepleri nelerdir?
Göz içine berrak göz sıvısı salgılanır ve bu, daha sonra göz dışına emilir. Bu sıvının göz yaşı ile alakası yoktur. Göz sıvısını musluğu devamlı açık bir depoya benzetebilirsiniz. Deponun çıkışı tıkanırsa su depoda birikir ve basınç artar. Gözün dışa akım bölgesi tıkanırsa basınç artar ve görme siniri hasara uğrar.

Göz Tembelliği ne demektir?
Göz tembelliği, çocukluk döneminde normal bir görüş gelişmeyen gözdeki görme azlığına denir. Genellikle tek gözde meydana gelir. Sıktır ve yaklaşık her 100 kişiden 2-3`ünde görülür. Göz tembelliğinin tedavisi için ideal zaman bebeklik dönemi veya hayatın ilk yıllarıdır.

Göz Tembelliği`nin sebebi nedir?
Gözlerin normal kullanımını ve görsel gelişimi bozan her durum göz tembelliği yapabilir. Pekçok vakada göz tembelliğine yol açan durum kalıtsaldır. Göz tembelliği veya şaşılık yönünden pozitif hikaye veren bir ailenin, çocuğunu erken dönemde bir göz muayenesinden geçirmesi şarttır. Göz tembelliğinin üç ana nedeni vardır:
Şaşılık: En sık göz tembelliği sebebidir. Kayan göz görüntüyü beyne iletmez ve çocuk sadece daha iyi gören gözünü kullanır.
İki göz arasında kırılma kusuru farkı: Kırılma kusurları gözlükle düzeltilebilen göz bozukluklarıdır. Görüntüyü odaklayamayan gözde tembellik gelişir. Dışarıdan her ne kadar sağlıklı gözükse de bu göz tembeldir. Bu, göz tembelliğinin en zor tespit edilen şekli olup görmenin dikkatli ölçümünü gerektirir.
Normalde berrak olması gereken göz dokularının bulanıklığı: Katarakt gibi bir göz hastalığı göz tembelliği yapabilir. Berrak görüntü oluşumunu engelleyen her faktör çocukta tembelliğe yol açabilir. Bu da tembelliğin en ağır formudur.

Görme kaybı nasıl engellenebilir?
Tembelliğin tedavisi aynı zamanda şu iki faktörle de ilişkilidir:

 • Göz tembelliğinin ne kadar şiddetli olduğu
 • Tedavi başlandığında çocuğun kaç yaşında olduğu

 
Problem erken tespit edilip tedavi edilirse çoğu çocukta görme artar. Bazen kısmi tedaviye 9 yaşına kadar devam etmek gerekebilir. Bu yaştan sonra göz tembelliği genellikle tekrarlamaz. Göz tembelliği erken çocukluk döneminden sonra tespit edilirse yani 9-10 yaşlarından sonra tespit edilirse tedavi başarılı olmayabilir. Şaşılık ve kırılma kusuruna bağlı göz tembelliklerinin tedavileri ortam bulanıklıklarına bağlı tembelliklerin tedavilerine göre daha geç yaşlarda bile daha başarılı olabilir.

Katarakt nedir?
Katarakt, normalde saydam olan gözün lensinin kesifleşmesidir. Camın buğulanması gibi düşünülebilir. Katarakt hakkında pekçok yanlış anlayış mevcuttur. Katarakt:

 • Göz önündeki bir film değildir,
 • Gözlerin fazla kullanılmasıyla meydana gelmez,
 • Kanser değildir,
 • Bir gözden diğerine geçmez,
 • Kalıcı körlük sebebi değildir.

 
Kataraktın sebepleri nelerdir?
En sık görülen katarakt tipi gözün yaşlanmasıyla ilişkilidir. Diğer katarakt sebepleri şunlardır:

 • Aile hikayesi,
 • Şeker hastalığı gibi tıbbi problemler,
 • Göz yaralanması,
 • Kortizon gibi ilaçlar,
 • Uzun süre korunmadan güneşte kalma,
 • Önceden göz cerrahisi geçirme.

 
Excimer laser operasyonu olursam ilerde katarakt ameliyatı olabilir miyim?
Elbette olabilirsiniz lazer operasyonu ilerde geçireceğinizi katarakt vs. gibi operasyonlara engel değildir

Intralase (Bıçaksız Lasik) nedir?
Intralase, refraktif lazer uygulamalarında her geçen gün önemi daha iyi anlaşılan, stabil ve sağlıklı sonuçlar sağlayan bir sistemdir. Bu üstün teknoloji sayesinde lazer uygulamalarının en önemli ve hataya en açık ilk adımı bilgisayar kontrollü, dokulara mümkün olan en az hasar veren bir yönteme kavuşuyor. Klasik olarak bu ilk adım bir cerrahi bıçak tarafından yapılmaktadır. Bu bıçağın yerini mikron seviyesinde hassaslıkla çalışan bir lazer almıştır. Dolayısıyla her operasyonda yapılabilecek hata miktarı önemli ölçüde azalmaktadır.

Intralase FS lazer teknolojisi tarafından size sunulan bu hassasiyet sayesinde refraktif lazer tedavisini GÜVENLE uygulayabilirsiniz. Bu yeni yöntem komplikasyon riskini kayda değer miktarda azaltır. Daha önce mümkün olmayan seviyelerde elde edilen hassasiyet Intralase sistemini günümüzün en güvenli cerrahi metodlarından birisi yapar. Karşılaştırmalı klinik çalışmalar da göstermiştir ki Intralase öngörülebilen daha iyi görüş sağlamaktadır.

 

 

Son düzenleme 19 Eylül 2019 tarihinde yapılmıştır.